Previous Members: 2020-2021
Department | Name |
---|---|
College of Arts and Sciences - Humanities (6 Representatives) |
Pamela Caughie (English) | 2019-2021 Ian Cornelius (English) | 2020-2022 John Donoghue (History) | 2020-2022 Julia Elsky (Modern Languages and Literatures) | 2020-2022 Benjamin Johnson (History) | 2020-2022 1 Vacancy |
College of Arts and Sciences - Natural Sciences (4 Representatives) |
Daniel Graham (Chemistry) | 2019-2021 Graham Moran (Biochemistry) | 2019-2021 Walter Tangarife (Physics) | 2020-2022 George K. Thiruvathukal (Computer Science) | 2020-2022 |
College of Arts and Sciences - Social Sciences (3 Representatives) |
Twyla Blackmond Larnell (Political Science) | 2020-2022 Kelly Moore (Sociology) | 2019-2021 Peter Rosenblatt (Sociology) | 2020-2022 |
Arrupe College (1 Representative) |
H. Lavar Pope (Political Science) | 2020-2022 |
Quinlan School of Business (3 Representatives) |
Nicholas Lash (Finance) | 2018-2020 John Nicholas (ISSCM) | 2020-2022 Steven Todd (Finance) | 2020-2022 |
School of Communication (1 Representative) |
Jessica Brown (Design, Editing, and Multi-Media Journalism) | 2019-2021 |
School of Education (2 Representatives) |
Lorenzo Baber (Higher Education) | 2020-2022 Tavis D. Jules (Cultural and Educational Policy Studies) | 2020-2022 |
School of Environmental Sustainability (1 Representative) |
Brian Ohsowski (School of Environmental Sustainability) | 2020-2022 |
Parkinson School of Health Sciences and Public Health (1 Representative) |
Abigail Silva (Public Health Sciences) | 2020-2022 |
Ex Officio Member | Susan L. Uprichard (University Senate, Chairperson) |
Institutes and School of Continuing and Professional Studies (1 Representative) |
timone davis (Pastoral Studies) | 2019-2021 *timone uses lower case letters to indicate her decrease as God increases within her |
School of Law (2 Representatives) |
Allen Shoenberger (International Human Rights, Constitutional Law, Administrative Law and Comparative Free Speech) | 2019-2021 Stephen Rushin (Criminal Law, Evidence, and Police Accountability) | 2019-2021 |
Stritch School of Medicine: Basic Sciences (2 Representatives) |
Harel Dahari (Hepatology) | 2019-2021 Qunfeng Dong (Biomedical Informatics) | 2019-2021 |
Stritch School of Medicine: Clinical (6 Representatives) |
Dariusz Borys (Pathology) | 2019-2021 Jolie Holschen (Emergency Medicine) | 2019-2021 Paul Jones (Otolaryngology) | 2019-2021 Kamran Mirza (Pathology & Laboratory Medicine and Medical Education) | 2019 -2021 Purvi Patel (Trauma) | 2020-2021 Krishna Raghavan (Medicine) | 2020-2022 |
Marcella Niehoff School of Nursing (2 Representatives) |
Jenny O'Rourke (Nursing) | 2020-2022 Patricia Stapleton (Nursing) | 2020-2022 |
School of Social Work (1 Representative) |
Michael P. Dentato (Social Work) | 2019-2021 |
University Libraries (2 Representatives) |
Terri Artemchik (Cudahy Library) | 2020-2022 Chris Martin (Cudahy Library) | 2019-2021 |